Vi har fått en liten SAIK-rapport från Kristi Hilmmelsfärdshelgens elittesttävlingar som främst var fokuserade på elitjuniorer. Denna liksom alla andra tävlingar har ju påverkats av coronan och därför var det bara fyra anmälda juniorer till tävlingarna. När Gunnar Fovaeus, Casper och Arvid Skepp alla fick känna av coronasmittan blev Carl tyvärr ensam deltagare från SAIK.
De tre elittesttävlingarna har gått på klassisk orienterarmark, en tävling i Bjursås och två i Skattungbyn nära Orsa. Det erbjöds krävande och mycket fin och utslagsgivande orientering. Den yppersta junioreliten har varit representerade med ca 100 herrjuniorer varje dag. För Carls del har det varit stabil orientering med placeringarna 10, 9 och 14 av juniorerna de tre dagarna.
Hur var tävlingarna i Dalarna?
Är jättenöjd att efter elitstafettens fullträff få till stabil orientering under tre tävlingar. Fin terräng och bra orientering, Det började dock med en bom på första kontrollen, men efter det gick det stabilt, det var rätt krävande terräng och varmt väder vilket gjorde det hela extra tufft men höll ihop orienteringen hela vägen till mål.
På lördagen var det ett helt annat område med väldigt stenig mark och negativ kurvbild. Distansen var medel och med ihoptejpade fötter är jag mycket nöjd med mitt lopp och gjorde inga direkta misstag. På söndagen var det sedan långdistans på samma område. Även här gick orienteringen bra men på slutet började tröttheten komma och så även ett misstag, men jag lyckades ändå hålla ihop det bra efter den bommen.
Vilken tävling var du mest nöjd med?
Medeldistansen absolut, där jag var drygt 2 min efter juniortvåan: Philip Carlsson. Viktor Svensk slog alla seniorer alla tre dagarna så han är näst intill omöjlig att rå på.
Vad tar du med dej för erfarenheter från tävlingarna?
Att det är viktigt att hålla fokus under hela banan och kämpa på hela vägen.
Vad kunde varit bättre?
Att fler Saikare hade kunnat vara med. Jag hoppas att fler kan vara med JVM-test i slutet av Juli.